18 Kasım 2020 18 Kasım 2020 339 23 KB

Bir Sayıdan Sonraki X Sayıyı Bulma

Bir Sayıdan Sonraki X Sayıyı Bulma isimli dosyamızda, listede yer alan sayılardan seçilmiş bir tanesinden sonra gelen X sayının bulunması öğretilir.

Veri Listesi

Dosyamızda, üstteki gibi bir sayı aralığı bulunmaktadır. Buradaki amaç, listede var olan sayılardan bir tanesini seçtikten sonra, o sayıdan sonra gelen X kadar sonraki ilk sayıyı bulmaktır. Bunun için aşağıda göreceğiniz gibi bir sistem kullanılmıştır.

Bir Sayıdan Sonraki X Sayıyı Bulma

İlk olarak Veri Doğrulama özelliği ile listedeki sayılar J4 ve J7 hücrelerinde seçilebilir hale getirilmiştir. Bu hücrelerede kolaylık olması açısından Ad Tanımlama yapılmıştır. İki hücreden seçim yapıldıktan sonra, iki ayrı yöntemle sonuç getirilmiştir. İkinci yöntemde Dizi Formülü kullanılmıştır. Bu kısma dikkat edilmesi gerekir.

Not: Listenin son satırında kullanılan SAYI değerlendirme dışıdır. Çünkü o sayıdan sonra herhangi bir Sayı gelmemektedir. (Burada Son satırdaki sayı 1'dir)

Ayrıca dosyamızda ilave olarak, seçilen sayının en son kullanımından sonraki gelen sayının bulunması da örneklendirilmiştir.

Bir Sayıdan Sonraki Son Sayıyı Bulma

Burada da 6 ayrı çözüm yöntemi vardır.

Formüller ile arası iyi olanlar için oldukça faydalı olacağını düşünüyorum.

Not: Listenin son satırında kullanılan SAYI değerlendirme dışıdır. Çünkü o sayıdan sonra herhangi bir Sayı gelmemektedir. (Burada Son satırdaki sayı 1'dir)
Sayın ziyaretçi,

Bir Sayıdan Sonraki X Sayıyı Bulma isimli dosya, sadece VIP Üyeler tarafından indirilebilir.

Sitemize Kayıt olarak ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapıp, VIP Üye olarak eşsiz örneklerimizi indirme imkanına kavuşabilirsiniz.
Google Reklamları yerine reklamınızı yayınlamak ister misiniz?
Reklam Ver
Hücrelere açıklama eklemek Excel'in faydalı özelliklerinden biridir. Bu açıklamaları birer resim ile daha ilgi çekici hale getirmek için;
  1. önce sağ tıklayıp, Açıklama Ekle (Ofis 365 Not Ekle)
  2. Hücre sağ tıklayıp, Açıklama Düzenle (Ofis 365 Notu Düzenle)
  3. Açıklama/Not köşesine sağ tıklayıp, Açıklama Biçimlendir
  4. Ekrana gelen pencereden, Renkler ve çizgiler tabı seçme
  5. Dolgu bölümünden açılır listeye tıklama
  6. Dolgu efektleri seçme
  7. En sağdaki Resim sekmesini tıklama
  8. Resim seç diyerek istediğiniz resmi seçme ve tamam deme...

Hücre açıklamalarına resim ekleme
Yükleniyor...