Bir Sayıdan Sonraki X Sayıyı Bulma

Bir Sayıdan Sonraki X Sayıyı Bulma isimli dosyamızda, listede yer alan sayılardan seçilmiş bir tanesinden sonra gelen X sayının bulunması öğretilir.

Veri Listesi

Dosyamızda, üstteki gibi bir sayı aralığı bulunmaktadır. Buradaki amaç, listede var olan sayılardan bir tanesini seçtikten sonra, o sayıdan sonra gelen X kadar sonraki ilk sayıyı bulmaktır. Bunun için aşağıda göreceğiniz gibi bir sistem kullanılmıştır.

Bir Sayıdan Sonraki X Sayıyı Bulma

İlk olarak Veri Doğrulama özelliği ile listedeki sayılar J4 ve J7 hücrelerinde seçilebilir hale getirilmiştir. Bu hücrelerede kolaylık olması açısından Ad Tanımlama yapılmıştır. İki hücreden seçim yapıldıktan sonra, iki ayrı yöntemle sonuç getirilmiştir. İkinci yöntemde Dizi Formülü kullanılmıştır. Bu kısma dikkat edilmesi gerekir.

Not: Listenin son satırında kullanılan SAYI değerlendirme dışıdır. Çünkü o sayıdan sonra herhangi bir Sayı gelmemektedir. (Burada Son satırdaki sayı 1'dir)

Ayrıca dosyamızda ilave olarak, seçilen sayının en son kullanımından sonraki gelen sayının bulunması da örneklendirilmiştir.

Bir Sayıdan Sonraki Son Sayıyı Bulma

Burada da 6 ayrı çözüm yöntemi vardır.

Formüller ile arası iyi olanlar için oldukça faydalı olacağını düşünüyorum.

Not: Listenin son satırında kullanılan SAYI değerlendirme dışıdır. Çünkü o sayıdan sonra herhangi bir Sayı gelmemektedir. (Burada Son satırdaki sayı 1'dir)
Sayın ziyaretçi,

Bu dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir.
VIP Üyelik ile sitemizdeki dosyaları tek tıklamayla indirebilirsiniz.

Dosyayı üye olmadan indirmek isterseniz, aşağıdaki butona tıklayıp, 1-TL ödemeniz yeterli olacaktır. Online olarak ödemenin alınmasına istinaden, 8 saat geçerli indirme linkine yönlendirileceksiniz.
  ÜYE OLMADAN İNDİR ( 1   )
BU DOSYADA KULLANILAN EXCEL ÖZELLİKLERİ:
#Bir Sayıdan Sonraki X Sayıyı Bulma
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Bir Excel sayfasında var olan bilgilerin özetini görebilmek için, Şerit Menü -> Gözden Geçir -> Çalışma Kitabı İstatistikleri simgesini kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki gibi bir sonuç verecektir:

Çalışma Kitabı İstatistikleri

Bu işlem için Ctrl + Shift + G kısayolunu da kullanabilirsiniz.

Yükleniyor...