Bir Aralıktaki Dolu Hücreleri Satır Bazlı Sayma

Bir Aralıktaki Dolu Hücreleri Satır Bazlı Sayma dosyamız, veri aralığındaki dolu hücrelerde bulunan değerlerin adetlerinin nasıl sayılacağını öğretir.

Aralıktaki Değerleri Satır Bazlı Sayma

Üst resimdeki gibi basit bir tablomuz var. Bu tablodaki dolu hücrelerdeki verilerin adetlerini saymak istiyoruz.

Bu işlemin en kolay çözümü için, ilk akla gelen BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY formülü olacaktır. Gayet doğru ve isabetli olan bu formül ile yapılan çözümdetek dezavantaj, formülü ilk yazdığınız esnada belirlediğiniz bir hücre aralığının dışına çıkan ilave verilerin olmasıdır.

Böyle bir durumda ilave yeni eklenen veriler, sayılan değerlerin içine eklenmeyeceği için sizi yanıltabilir. Bunun iki türlü çözümü vardır.

Ya BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY formülünü hücre aralığı değil sütunu kapsayacak şekilde yapmanız ya da alternatif bir formül kullanmanız. Sütun saydırmakta faydalıdır ama büyük verilerde dosyanın boyutunun artmasına ve dosyanızın yavaşlamasına sebep olabilir.

Örnek dosyamızda, aşağıdaki özellikler listesinde göreceğiniz yöntemle ise sadece tek bir formülle hiç bir ilave işlem yapmaya gerek kalmadan bu işin üstesinden gelebilirsiniz.

Faydalı olması temennisiyle.
Sayın ziyaretçi,

Bu dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir.
VIP Üyelik ile sitemizdeki dosyaları tek tıklamayla indirebilirsiniz.

Dosyayı üye olmadan indirmek isterseniz, aşağıdaki butona tıklayıp, 1-TL ödemeniz yeterli olacaktır. Online olarak ödemenin alınmasına istinaden, 8 saat geçerli indirme linkine yönlendirileceksiniz.
  ÜYE OLMADAN İNDİR ( 1   )
BU DOSYADA KULLANILAN EXCEL ÖZELLİKLERİ:
#Bir Aralıktaki Dolu Hücreleri Satır Bazlı Sayma
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum

Daha önce yorum yapılmamış!

Excel'de herhangi bir hücre ya da veri aralığında yer alan kelimelerin ilk harflerini büyük hale getirmek için, hemen yan hücreye =YAZIM.DüZENİ(A1) yazmanız ve ihtiyacınız olan diğer yerlere kopyalamanız yeterlidir.
Yükleniyor...