Bir Aralıktaki Dolu Hücreleri Satır Bazlı Sayma

admin 06 Ağustos 2020 VIP Dosya
Bir Aralıktaki Dolu Hücreleri Satır Bazlı Sayma dosyamız, veri aralığındaki dolu hücrelerde bulunan değerlerin adetlerinin nasıl sayılacağını öğretir.

Aralıktaki Değerleri Satır Bazlı Sayma

Üst resimdeki gibi basit bir tablomuz var. Bu tablodaki dolu hücrelerdeki verilerin adetlerini saymak istiyoruz.

Bu işlemin en kolay çözümü için, ilk akla gelen BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY formülü olacaktır. Gayet doğru ve isabetli olan bu formül ile yapılan çözümdetek dezavantaj, formülü ilk yazdığınız esnada belirlediğiniz bir hücre aralığının dışına çıkan ilave verilerin olmasıdır.

Böyle bir durumda ilave yeni eklenen veriler, sayılan değerlerin içine eklenmeyeceği için sizi yanıltabilir. Bunun iki türlü çözümü vardır.

Ya BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY formülünü hücre aralığı değil sütunu kapsayacak şekilde yapmanız ya da alternatif bir formül kullanmanız. Sütun saydırmakta faydalıdır ama büyük verilerde dosyanın boyutunun artmasına ve dosyanızın yavaşlamasına sebep olabilir.

Örnek dosyamızda, aşağıdaki özellikler listesinde göreceğiniz yöntemle ise sadece tek bir formülle hiç bir ilave işlem yapmaya gerek kalmadan bu işin üstesinden gelebilirsiniz.

Faydalı olması temennisiyle.

Her gün yayınladığımız ve maksimum 1 dakikalık olan Excel Videolarımızı izlemek için Instagram hesabımızı takip etmek ister misiniz?

BURAYA tıkla ve ExcelDepo Instagram hesabımızı hemen Takip Et

Bu dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir.
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum
BU DOSYADA KULLANILAN EXCEL ÖZELLİKLERİ:
BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY - ÇOKEĞERSAY - KAYDIR - SATIR

Daha önce yorum yapılmamış!

Metni Kaydır

Bir Excel hücresinde, üst resimdeki gibi yazdığınız metin, hücre genişliğini aşıyorsa ve siz bu genişliği arttırmadan, yüksekliğin otomatik olarak ayarlanmasını istiyorsanız;
Hücre seçiliyken, Excel Şerit Menü -> Giriş -> Metni Kaydır simgesine tıklamanız yeterli olacaktır.

Metni Kaydır

Metni Kaydır
Yükleniyor...