23 Kasım 2021 46 10 KB

Benzersiz Olarak Listeleme ve Sayma İşlemi

Benzersiz Olarak Listeleme ve Sayma İşlemi isimli dosyada, tek bir formül ile bir listede yer alan bilgilerin benzersiz yazılıp, kaç adet olduğunun nasıl bulunacağı öğretilmektedir.

Benzersiz Olarak Listeleme ve Sayma İşlemi

Benzersiz Kayıtlar ve Adetleri

Excel 365 fonksiyonları arasında belkide en yararlılarından olan BENZERSİZ fonksiyonudur. Bu fonksiyon ile birden çok geleneksel Excel fonksiyonunu kullanarak oluşturacağınız bir formülü, tek başına yazabilirsiniz. Yine dinamik yapıdaki diğer fonksiyonlar ile birlikte kullanarak ortaya oldukça faydalı sonuçlar çıkarabilirsiniz.

Dosyamızda da basit gibi görünen ama işlevsellik açısından çok önemli bir işlemi örneklendirdik. Çoğu zaman birbirini tekrar eden kayıtları, benzersiz olarak listeleme ihtiyacı duyarız. Hemen akabinde de, benzersiz olarak listelenen kayıtların kaç tane olduğunu bulmak isteriz. Bu gibi durumda ben genellikle bugüne kadar, Şerit Menü -> Veri - Gelişmiş Filtre özelliğini kullanıp kayıtları başka bir sayfaya aktarıyordum. Daha sonra ise EĞERSAY fonksiyonu ile gerçek veride kaç kez tekrarladığını buluyordum. Lakin artık bunu tek bir formül ile yapmak oldukça kolay.

Nasıl yapıldığını öğrenmek için önce Excel 365 kullanıcısı olmanız, daha sonra ise dosyamızı indirmeniz yeterli olacaktır.

Faydalanmanız temennisiyle.

Kullanılan Excel Özellikleri:

Sayın ziyaretçi,

Benzersiz Olarak Listeleme ve Sayma İşlemi isimli dosya, sadece VIP Üyeler tarafından indirilebilir.

Sitemize Kayıt olarak ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapıp, VIP Üye olarak eşsiz örneklerimizi indirme imkanına kavuşabilirsiniz.
Google Reklamları yerine reklamınızı yayınlamak ister misiniz?
Reklam Ver
Excel hücrelerinizde, ok tuşlarının dışında;

  • Enter tuşu ile alt hücreye,
  • Shift + Enter tuşları ile üst hücreye
  • Tab ile sağ hücreye,
  • Shift + Tab tuşları ile sol hücreye
gidebilirsiniz.

Backlink Reklam Bu alanda 50 karakterlik açıklama ile web sitenize ait Backlink Reklam yayınlayabilirsiniz.

Yükleniyor...