Belirlenen Bir Dilimin Grafiği

52779 12 Temmuz 2020 VIP Dosya
Bazen çok satırlı verilerin, herhangi bir gruplama ya da dilimleme yapılmadan (ya da dilimleme yapılmasına rağmen çok satır veri içermesi durumunda) çizgi ya da sütun grafiklerinin çizilmesi gerekebilir.

Ekte hazırlanan dosyada, örnek olarak, bir çağrı merkezine 1 gün boyunca gelen çağrı adetlerinin 5 er dakikalık zaman dilimlerindeki durumları ele alınmıştır.
Bu durumda, 288 satır veri bulunmakta ve çizgi grafikle gösterim yapıldığında grafiğin okunabilirliği mümkün olmamaktadır.
Grafik üzerinde, yorumlamaların yapılabilmesi için belirli zaman dilimlerindeki hareketlerin, daha da büyütülerek ya da ayrı bir grafikte gösterilerek grafiğin okunabilirliğinin sağlanmasına ihtiyaç duyulmaktadır. (Belirlenen zaman dilimine zoom yapmak da denilebilir)

image(140).png

Resimden de görüleceği üzere
Veriler, B ve C kolonlarında olmak üzere 5er dakikalık dilimlerde gelen çağrı adetlerini içermektedir.
Üstteki ince uzun grafikte tüm verilere ait çizgi grafik bulunmaktadır. Görüleceği üzere grafiğin okunabilirliği mümkün değildir.
İnce uzun grafiğin üzerinde ise, kaydırma çubukları ile "Zaman Dilimi" belirlenmesi işlemi yapılmaktadır. Başlangıç ve Bitiş saatleri seçimi yapılarak
Zaman Dilimi belirlendiğinde
-- İnce uzun çizgi grafikte, farklı bir renklendirme ile Bant şeklinde, belirlenen Zaman Dilimi gösterilmektedir.
-- Bir alt grafikte ise, belirlenen Zaman Dilimine ZOOM yapılarak büyütülmüş bir şekilde, Zaman Dilimine ait okunabilirliği arttırılmış Çizgi Grafik bulunmaktadır.
-- Verilerde ise ilgili Zaman dilimine ait veriler Koşullu Biçimlendirme ile farklı dolgu rengi ile belirtilmektedir.

Not : Sayfada grafiklere yönelik herhangi bir hesaplama yapılmamış olup, grafik serileri tamamen Ad Tanımlamaları kullanılarak elde edilmiştir.

Her gün yayınladığımız ve maksimum 1 dakikalık olan Excel Videolarımızı izlemek için Instagram hesabımızı takip etmek ister misiniz?

BURAYA tıkla ve ExcelDepo Instagram hesabımızı hemen Takip Et

Bu dosyayı indirebilmek için, önce Kayıt olmanız ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapmanız, daha sonra ise VIP Üyelik satın almanız gerekmektedir.
Üstteki alanda, Google Reklamları yerine sizin reklamınızın yayınlanmasını ister misiniz?
Reklam vermek istiyorum
BU DOSYADA KULLANILAN EXCEL ÖZELLİKLERİ:
MUTLAK - MAK - MİN - KAYDIR - SATIR - SATIRSAY - Ad Tanımla

Sn. @52779,

Emek ve paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Sağ olun, var olun.


Teşekkür ediyorum...
Sevgiler... Saygılar....Örneğin; A1, A2, ve A3 hücrelerinde yazılı metinleriniz olsun. A1 hücresinde yer alan verimizi hızlı bir şekilde A3 hücresine kopyalamak istiyoruz.

ortaya-veri-ekleme

Bunun için Shift + Ctrl tuşlarına aynı anda basılı tutup, fareyi hücrenin alt kısmında bittiği kısma getiriyoruz. Farenin görüntüsünde de bir değişiklik olacaktır. Shift + Ctrl tuşlarını basılı tutup hücreyi A3 hücresinin olduğu yere sürüklüyoruz. Böylece kolayca veriyi kopyalamış oldunuz. Bu işlemi çoklu seçimlerede uygulayabilirsiniz.

ortaya-veri-ekleme

Yararlı olması temennisiyle.
Yükleniyor...