17 Aralık 2021 28 Aralık 2021 1503 22 KB

2022 Asgari Ücret Senaryo

2022 Asgari Ücret Senaryo dosyası, henüz açıklanmayan ama detayları netleşmeye başlayan maaş hesaplamasına dair simülasyon örnek içermektedir.
Öncelikli olarak belirtmek isterim ki, bu dosya tamamen "2022 asgari ücret" hesaplama mantığına dair bir senaryodur ve vergi dilimlerindeki kullanılan parametrik değerler tamamen öngörüdür. Yani sistemin nasıl çalışacağının kurgusudur. Bu yüzden dosyaya bağlı olarak hesaplama konularında bir sorumluluğumuz olmadığını açıkça beyan ederiz
2022 Asgari Ücret Senaryo

2022 Asgari Ücret Hesaplama

Dosyamızda, 2022 yılının açıklanan net asgari ücret rakamına ve yine açıklanan gelir ve damga vergisinin asgari ücretten alınmayacağına dair olası bir senaryo çalışması yaptık.

Bu senaryoda, 4.253,40 TL olan Asgari Ücret'in 1 yıllık rakamına ay bazlı olarak gelir vergisi ve damga vergisi istisnası uyguladık. Yine aynı açıklamalardan ve gündemden gelen yorumlara göre, 1. Dilim vergi rakamını da 1 yıllık asgari ücret rakamına kadar yükseltip, bu rakamı da vergiden istisna ettik. Yani 0 oran uyguladık.

Ay bazlı olarak hazırladığımız bu sistem ile asgari ücretin netini yazarak kolayca brütünü bulabilirsiniz. Brütten nete kısmını hesaplamak isterseniz, yapmanız gereken tek şey, dosyanın E sütunundaki Brüt Maaş rakamını elle yazmanız olacaktır.

Dosyamızı sitemize üye olan herkes günlük indirme limiti kapsamında indirebilir.

Excel sorularınız için DESTEK FORUMUMUZU kullanabilirsiniz.

Kullanılan Excel Özellikleri:

Sayın ziyaretçi,

2022 Asgari Ücret Senaryo isimli dosya, sadece VIP Üyeler tarafından indirilebilir.

Sitemize Kayıt olarak ya da kayıtlı üyemiz iseniz Giriş yapıp, VIP Üye olarak eşsiz örneklerimizi indirme imkanına kavuşabilirsiniz.
Google Reklamları yerine reklamınızı yayınlamak ister misiniz?
Reklam Ver
cebeci 1 ay önce

Kümülatif gelir vergisi matrahına asgari ücret tutarı da eklenmeli. oran belirlenirken bu tutar dikkate alınmalı. bu orandan sadece ilgili aydaki asgari ücret tutarı kadar kısmı muaf olmalı.


EXCEL DEPO Admin 1 ay önce

Dosyanın eklenme tarihine bakıp, açıklamaları okursanız bunun sadece olası senaryo olduğunu göreceksiniz. Artık işlevsizdir.

Bir veri aralığınızdaki Yinelenen Değerleri vurgulamak isterseniz;
  1. Excel Şerif Menü Giriş sekmesine tıklama
  2. Koşullu Biçimlendirme simgesine tıklama
  3. Açılan listeden -> Hücre vurgulama kuralları -> Yinelenen Değerler seçmeniz yeterli olacaktır.

Yinelenen değerleri vurgulama
Yükleniyor...