Yalnızca Derecelendirilen En Üst Veya En Alt Değerleri Biçimlendir

Excel'de koşullu biçimlendirme özelliklerinden biri olan "Yalnızca Derecelendirilen En Üst veya En Alt Değerleri Biçimlendir" seçeneği, veri kümenizdeki en yüksek veya en düşük değerleri kolayca vurgulamanıza olanak tanır. Bu özellik, özellikle büyük veri kümeleri ile çalışırken önemli verileri hızla belirlemek için çok faydalıdır.

Kural Açıklamasını Düzenleme​

İlk ve Son Değer Seçimi​

İlk ve Son Değer Seçimi

Bu seçenek, veri kümenizdeki en yüksek veya en düşük değerleri belirler.
  • İlk: Veri kümenizdeki en yüksek değerlere odaklanır.
  • Son: Veri kümenizdeki en düşük değerlere odaklanır.

Değer veya Yüzde Seçimi​

Biçimlendirme yapılacak en üst veya en alt değerlerin sayısını veya yüzdesini belirler.
  • Değer: Belirli bir sayıda en yüksek veya en düşük değerleri biçimlendirir.
  • Yüzde: Belirli bir yüzde dilimindeki en yüksek veya en düşük değerleri biçimlendirir.

Biçim Ayarları​

Biçim Ayarları seçeneği, biçimlendirilecek hücrelerin nasıl görüneceğini belirler. Renk, yazı tipi, kenarlık gibi çeşitli biçimlendirme seçenekleri sunar.
  • Renk: Hücrelerin arka plan rengini belirler.
  • Yazı Tipi: Hücrelerdeki yazı tipini ve stilini belirler.
  • Kenarlık: Hücrelerin kenarlık stilini belirler.

Örnek Uygulama​

Aşağıda, "Yalnızca Derecelendirilen En Üst veya En Alt Değerleri Biçimlendir" kuralının nasıl uygulanacağını gösteren bir örnek tablo bulunmaktadır.

Ürün​
Satış Adedi​
Fiyat (TL)​
Tarih​
Ürün A1205001.01.2024
Ürün B1506005.01.2024
Ürün C1004010.01.2024
Ürün D2007015.01.2024
Ürün E903020.01.2024

Örnekler ve Açıklamalar​

İlk 10 Değer​

Bu seçenek, veri kümenizdeki en yüksek 10 değeri belirler ve biçimlendirir. Örneğin, Satış Adedi sütunundaki en yüksek 10 değeri vurgulamak için kullanılır.
  • Adım 1: Tablonuzu hazırlayın.
  • Adım 2: Koşullu Biçimlendirme menüsünden "Yeni Kural" seçeneğine tıklayın.
  • Adım 3: "Yalnızca Derecelendirilen En Üst veya En Alt Değerleri Biçimlendir" seçeneğini seçin.
  • Adım 4: İlk 10 değer seçeneğini belirleyin.
  • Adım 5: Uygula butonuna tıklayın.

Son 10 Değer​

Bu seçenek, veri kümenizdeki en düşük 10 değeri belirler ve biçimlendirir. Örneğin, Fiyat (TL) sütunundaki en düşük 10 değeri vurgulamak için kullanılır.
  • Adım 3: "Yalnızca Derecelendirilen En Üst veya En Alt Değerleri Biçimlendir" seçeneğini seçin.
  • Adım 4: Son 10 değer seçeneğini belirleyin.

Seçili Aralığın Yüzdesi​

Bu seçenek, veri kümenizdeki en yüksek veya en düşük belirli bir yüzde dilimini belirler ve biçimlendirir. Örneğin, Satış Adedi sütunundaki en yüksek yüzde 10'u vurgulamak için kullanılır.
  • Adım 4: Seçili aralığın yüzdesi seçeneğini belirleyin.

Sonuç​

"Yalnızca Derecelendirilen En Üst veya En Alt Değerleri Biçimlendir" kuralı, veri kümenizdeki en yüksek ve en düşük değerleri hızlıca belirleyip vurgulamak için etkili bir araçtır. Bu özellik, önemli verileri hızlıca tespit etmenize ve analizlerinizi daha verimli hale getirmenize yardımcı olur. Yukarıdaki örneklerle bu kuralın nasıl uygulanacağını ve verilerinizi nasıl daha anlamlı hale getireceğinizi öğrenmiş oldunuz.