Çözüldü Listbox Üzerinden Döküman Görüntüleme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

fledermaus

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
İngilizce
Merhaba,

ListBox içerisinde görüntülenen bir veriye ait doküman (.pdf) belirli bir klasörden alınıp görüntülenebilir mi ?

Diyelimki bir kayıt formu üzerinden veri giriş yapıyor ve listbox üzerinden de görüyoruz. Bu verilerin bir faturaya ait olduğunu ve bu faturalarında bir klasörde tutulduğunu farzeder isek ListBox üzerinde ilgili veriye gelindiği ve tıklandığında bu veriye ait dökümanı ilgili kalsörden çekerek görüntülemek mümkün müdür?

Yada userform üzerinde oluşturulacak bir bir textbox üzerinden buton yardımı ile klasörden çekerek açmak mümkün müdür ?

Bunun amacı girilen veriye ait dökümanı userform üzerinde iken hızlıca görünütlemek.

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür eder, herkese iyi çalışmalar dilerim.

Syg,

Çözüm
Buton ekleyip kodu butona ekleyin. Listbox ta seçili olan dosyayı açar. Dosyanız ile pdf dosyası aynı klasör içinde olmalı.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(12 satır)
Listbox üzerinden çift tıklama yaparak pdf açabilirsiniz. Pdf adının, listbox a çekilen verilerin bulunduğu satırda olması gerekir. Yani tüm satırlarda o satıra ait pdf isimleri kayıtlı tutulmalı. Pdf kaydederken de belli bir kritere göre(o satıra ait id no, tc kimlik no vs) isimlendirme yaparsanız daha uygun olur.

Hocam merhaba,

Dosya ekteki gibidir . pdf dökümanları "J" sütununda girilen verilere göre açılmalıdır.

"Birde bu konu ile alakası yok ama listbox lardaki başlık genişliklerini veri içeriğine göre otomatikleştirmenin bir yolu var mıdır ? Kim başlıların genişlikleri çok fazla. Özellikle userform2 de.

Ayrıca search, update, delete olarak oluşturmuş olduğum butonları çok efektif kullanamadım açıkcası.

Bu konu hakkında da fikir verirseniz çok memnun olurum. İşlemleri dosya üzerinden değilde userformlar üzerinden gerçekleştirmek istiyorum açıkcası. İlgili satırı bulduğumda satır üzerinden işlemleri yapabileyim.

Destek ve yardımlarınız için çok çok teşekkür derim.

Syg,

Ekli dosyalar

Buton ekleyip kodu butona ekleyin. Listbox ta seçili olan dosyayı açar. Dosyanız ile pdf dosyası aynı klasör içinde olmalı.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(12 satır)

Çözüm
@okutkan hocam merhabalar,

Biliyorum konunun üzerinden uzun zaman geçti ama bazı sıkıntılar yaşadığımdan yardım almam gerekti.

# no 'lu son mesajınızda "Dosyanız ile pdf dosyası aynı klasör içinde olmalı." demiştiniz.

Uzun zamandan beri bu şekilde kullanıyorum ancak dokuman sayısı çok fazla olmaya başladığından başka bir klasöre almam gerekiyor. Ve bu klasör onedrive (bulut) yada server üzerinde.

Aşağıda dosya yolu görüldüğü gibi dokumanı Invoices klasörüne koymak ve oradan görüntüleme yapmak istediğimde kodu ne şekilde revize etmem gerekir ?

C:\Users\fledermaus.macrom\OneDrive - xxx\Darbalaukis\Control Monitoring\operation\Control Monitoring\Invoices

veya

Z:\Control -Commercial-\CONTROL\Invoices

Yani bu klasör yolunu koda eklemek istediğimde ilgili kodda nasıl bir değişiklik yapmam gerekir?

Konuyla ilgili yardımcı olma şansınız olursa çok memnun olurum.

Saygılarımı sunar, iyi çalışmalar dilerim.

Cevaplanmış ve sonuca ulaşılmış soruları tekrar dillendirmeden, aynı başlık yerine benzer başlıklar ile yeni bir soru açmanız faydalı olacaktır.
Bu şekilde aylar sonra üzerine yeni bir şeyler eklenmesi, bir başka kullanıcı gelip incelediğinde aklını karıştıracaktır.
Unutmayın, bu sorular aynı zamanda bir "bilgi kaynağı" olmaktadır.
Bilginize sunarız.

İyi çalışmalar,

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...